Elektromobiļi pamazām aizvieto iekšdedzes dzinēju automašīnas, taču to aizdegšanās ir īpaša situācija, kas prasa precīzu un ātru rīcību. Kāpēc elektroauto var aizdegties un kā pareizi rīkoties šādā gadījumā – skaidrojums zemāk.
No kā var aizdegties elektromobilis?
Litija jonu akumulatori, kas tiek izmantoti elektroauto, deg intensīvāk nekā benzīns, izdala toksiskas vielas, un to dzēšana ar parastajiem līdzekļiem ir ļoti sarežģīta.
Galvenais aizdegšanās risks saistīts ar akumulatora baterijām. Bojājumu, pārkaršanas vai īssavienojuma gadījumā var sākties termiska ķēdes reakcija, kas izraisa liesmu izplatīšanos visā akumulatoru blokā.
Aizdegšanās visbiežāk notiek pēc smagām avārijām ar triecienu akumulatora zonā. Taču cēloņi var būt arī bojāta elektroinstalācija vai problēmas uzlādes laikā. Īpaši riskanti ir izmantot neapstiprinātas lādēšanas ierīces vai ātrās uzlādes stacijas, kas var izraisīt pārkaršanu.
Ko darīt aizdegšanās gadījumā?
Ja pamanāt dūmus vai liesmas, nekavējoties apstājieties un izslēdziet automašīnu. Nevajadzētu mēģināt aizbraukt līdz šķietami drošai vietai – uguns var izplatīties ļoti ātri.
Steidzami atstājiet transportlīdzekli un attālinieties vismaz 20 metrus. Akumulators var eksplodēt. Zvanot ugunsdzēsējiem, svarīgi norādīt, ka deg elektroauto, jo tā dzēšanai nepieciešami īpaši līdzekļi un tehnoloģijas.
Pašiem dzēst uguni nedrīkst. Parastie ugunsdzēšamie aparāti nav efektīvi litija bateriju dzēšanai, turklāt pastāv saindēšanās risks ar toksiskām gāzēm un iespēja gūt traumas no augstsprieguma. Pat pēc liesmas apslāpēšanas auto var atkārtoti aizdegties pēc vairākām stundām.
Kā rīkoties pareizi
Lielākā daļa mūsdienu elektroauto ir aprīkoti ar drošības sistēmām, tomēr smagas sadursmes gadījumā tās var neiedarboties. Svarīgākais ir neapdraudēt sevi un citus.
Pareizā rīcība: evakuācija, glābšanas dienesta izsaukšana un citu brīdināšana par potenciālo bīstamību.